óry następnie należy konsekwentnie wdrażać.
Projekt może być owocem zainspirowania się dowolnym zdjęciem lub widzianą na żywo aranżacją działki należącej do znajomej osoby. Wbrew pozorom nietrudno wcielić go w życie; przydadzą się pieniądze, dostęp do różnych sklepów, specjalistów bądź samodzielne umiejętności w dziedzinach takich jak brukarstwo, ogrodnictwo czy architektura. Obecnie jednym z modnych akcentów w ogrodzie jest kamień, który warto wykorzystać chociażby z powodu jego dużej trwałości. Kamień jest "nie do zdarcia" w normalnych warunkach. Przeważnie występuje w takich formach jak rzeźby, elementy użytkowe (wazony, donice, ławki) lub kostka brukowa tworząca ścieżki, place, podmurówki.
Kamienne formy bardzo ładnie komponują się z różnorodną roślinnością i są znacznie trwalsze niż drewno. Nie wymagają konserwacji ani chowania na sezon do piwnicy czy garażu. Nie trzeba ich przeważnie niczym okrywać, nawet przy intensywnym użytkowaniu mogą przetrwać lata i wciąż wyglądać pięknie.
Ten wykorzystywany od setek lat materiał
Zastanawiasz się, co zrobić, aby twój ogród był nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Na pewno warto zwrócić uwagę na ciągi komunikacyjne. Różnego rodzaju ścieżki mogą uatrakcyjnić przydomowy ogródek i nadać mu elegancji. Ścieżki można wykonać z różnych materiałów. Warto zwrócić uwagę na kostkę brukową. Ten wykorzystywany od setek lat materiał jest wyjątkowy. Kostka brukowa, w zależności od kamienia, z którego została wykonana, może mieć różne barwy. Cała gama szarości, czerni, brązów, zielenie, czerwieni daje bardzo dużo możliwości. Dzięki temu ścieżka nie musi być jednolita. Przeróżne wzory na ścieżce są jak najbardziej możliwe. Jednak aby prace były wykonane dobrze, a alejka była nie tylko ładna, ale i trwała, musi to zrobić fachowiec. Obecnie brukarstwo rozwija się doskonale, więc znalezienie fachowca nie powinno być zbyt trudne. Jednak zanim zdecydujesz się na zatrudnienie konkretnej ekipy, poproś o pokazanie wcześniej wykonanych prac. Będziesz mógł ocenić ich jakość wykonania i kunszt pracowników. Trzeba pamiętać, że usługi dobrej firmy brukarskiej nie są najtańsze, ale warto zapłacić więcej, żeby potem cieszyć się unikalnym wzorem na ścieżce. Brukowe ścieżki są też przyjazne dla środowiska.
Wybrukowane ścieżki można dodatkowo otoczyć kamieniami
Niewielki trawnik lub mały ogród przed domem może być zupełnie pozbawiony ścieżek, ale jeśli dom otacza rozległy obszar zajęty przez pielęgnowaną, efektowną roślinność lub starannie podlewaną trawę, warto wytyczyć tam ścieżki. Dzięki nim nie będzie się niszczyć roślin ani psuć wyglądu ogrodu podczas spacerowania czy odpoczywania. Najprostszym sposobem wydaje się być wyłożenie ścieżek trwałym i ładnym materiałem, takim jak np. kostka brukowa.
Brukarstwo cieszy się dzisiaj dużą popularnością, stąd nawet dla kogoś niezbyt zorientowanego w tematyce brukowania ścieżek nie będzie kłopotliwe znalezienie czy to skutecznego fachowca, czy to wsparcia w zakresie samodzielnej pracy. Na pewno nie warto się spieszyć, bo mało dokładne położenie kostki będzie skutkowało miernym efektem wizualnym, a ścieżka szybko się odkształci (na przykład od deszczu lub częstego użytkowania). Za pomocą kostki brukowej można stworzyć prawdziwe cuda, jednak pod warunkiem wybrania pasującej kostki (kształt, kolor) i starannego jej położenia.
Nawet w mniejszym ogrodzie ścieżki mogą być przydatne i podkreślać jego piękno, a na dużych działkach użytkowych czy rekreacyjnych stają się wręcz obowiązkowe. Wybrukowane ścieżki można dodatkowo otoczyć kamieniami czy obsadzić pasującą roślinnością.