sami sobie zgotowali.
Świat wykorzystuje od wieków węgiel i ropę naftową jako podstawowe źródła energii. W dwudziestym stuleciu do listy energotwórczych technologii dołączyła atomistyka. Tymczasem rezerwy surowców wykorzystywanych w elektrowniach kończą się, a skutki działania tychże elektrowni są zgubne dla mieszkańców planety.
Konstruktorzy na całym świecie poszukują skutecznych sposobów na wykorzystanie naturalnych zjawisk, które można wykorzystać do produkcji energii odnawialnej. Kolektory słoneczne w wielu państwach mają zastosowanie od lat a energia odnawialna pozyskana w ten sposób jest jedną z najtańszych. Wprawdzie fotowoltaika, czyli zestawy urządzeń umożliwiających pozyskiwanie energii słonecznej i korzystanie z niej są stosunkowo drogie, to ich jakość gwarantuje efektywne korzystanie z taniego źródła energii przez długie lata.
Kolektory słoneczne na dachach domów czy fermy kolektorów zakładane w pobliżu siedzib ludzkich są coraz częstszym widokiem również w naszym kraju. Wprawdzie osób sceptycznie a nawet wrogo nastawionych do ekologicznych źródeł energii jest bardzo dużo - również wśród decydentów politycznych, to pewne jest to, że nie ma odwrotu od poszukiwania sposobów na produkcję energii innych niż energetyka węglowa, naftowa czy atomowa. Miejmy nadzieję, że fotowoltaika produkujące energię odnawialną wkrótce staną się powszechnym elementem naszego krajobrazu.
Kolektory słoneczne umieszczone na dachu budynku
Fotowoltaika jest dziedziną nauki zajmującą się przetwarzaniem promieni słonecznych na energię elektryczną. Pozyskany w ten sposób prąd to nic innego jak energia odnawialna.
Każdy, kto spotkał się z takim rozwiązaniem wykorzystanym w domu wie, że fotowoltaika ma wiele zalet. Jedną z nich jest ochrona środowiska. Kolektory słoneczne umieszczone na dachu budynku mieszkalnego pozwalają pozyskać dużą ilość prądu z naturalnych, odnawialnych źródeł, dzięki czemu przyczyniają się do oczyszczenia środowiska z pochodzących z elektrowni dymów i gazów szkodliwych dla zdrowia. Poza tym fotowoltaika jest doskonałym sposobem na podbudowanie domowego budżetu. Oczywiście, rezultat nie będzie widoczny natychmiast. Trzeba uzbroić się w nieco cierpliwości, a system na pewno przyniesie wiele korzyści. Największe różnice są widoczne w okresie wiosenno-letnim, kiedy to do naszych domów dociera najwięcej promieniowania słonecznego. Wówczas zainstalowane na dachu kolektory słoneczne doskonale spełniają swoją funkcję, a domownicy właściwie nie muszą korzystać z prądu dostarczanego przez elektrownię. Praktycznie cała wielkość wykorzystanego w ciągu doby prądu to energia odnawialna. Rezultaty są widoczne na rachunkach za prąd. Opłaty w miesiącach letnich wynoszą zaledwie niewielki odsetek standardowej wielkości opłat.
Podsumowując, fotowoltaika jest nowoczesnym, a zarazem oszczędnym sposobem, który bez problemu można zastosować w domu. Niemniej jednak nadal jest rzadko stosowanym rozwiązaniem ze względu na wysokie koszty jej instalacji oraz zakupu kolektorów słonecznych.
Zamianę padającego na panele światła słonecznego
Dbanie o środowisko często wydaje się być poza zasięgiem naszych możliwości, ponieważ albo nasuwa mglistą wizję ludzi sprzątających tony plastikowych butelek z plaż gdzieś na drugim końcu świata, albo wręcz przeciwnie, wizję nas samych, poświęcających cenne minuty wolnego czasu na szukanie alternatywy dla ulubionych produktów, bo te które teraz kochamy są owinięte w niepotrzebną plastikową folię.
Można jednak dbać o naszą planetę, jednocześnie stawiając własną wygodę na pierwszym miejscu. Energia odnawialna jest rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i niezwykle praktycznym, a pomysły, które sprawdzają się na skalę globalną, sprawdzą się także w naszym ogródku.
Producenci umożliwiają nam dopasowanie dostępnych technologii do codziennych potrzeb. Wybierając kolektory słoneczne możemy łatwo ogrzać np. wodę i cieszyć się nią podczas wieczornej kąpieli. Zamianę padającego na panele światła słonecznego w energię cieplną, możemy też wykorzystać jako wspomaganie istniejących już w naszym domu systemów ogrzewania.
Fotowoltaika również przetwarza promieniowanie słoneczne, jednak w ten sposób powstaje energia elektryczna, czyli prąd, który można bez problemu wykorzystać podpinając się każdego gniazdka w mieszkaniu. Około 80% całorocznej energii przypada na okres półrocza letniego, więc jeśli chcemy efektywnie wykorzystywać pogodę przez cały rok, warto rozważyć właśnie tę opcję.
Bez dodatkowego nakładu pracy nie tylko zmienimy środowisko na lepsze i czystsze, lecz także zyskamy spokój ducha i niezależność od lokalnego dostawcy prądu.